Lokalizacja pojazdów w Twojej firmie

Wszyscy właściciele firm mają możliwość nadzorowania firmowych samochodów, z których korzystają pracownicy. Jakie zalety niesie ze sobą lokalizowanie pojazdów i wprowadzony monitoring floty samochodowej? Właściciele firm łatwo mogą sobie wyobrazić sytuację, w której dany pracownik bierze przydzielony samochód, by po wyjeździe utracić kontrolę nad rzeczywistym wykorzystywaniem pojazdu. Szefowie w rzeczywistości posiadają bardzo znikomą kontrolę nad dalszym postępowaniem pracownika. Szczegóły w rodzaju optymalizowania przebiegu trasy, właściwego eksploatowania pojazdu, przestrzegania przepisów drogowych czy wykorzystywania paliwa zostają do dyspozycji pracownika. Jak zachować nad tym wszystkim kontrolę?

Lokalizacja GPS jako element zarządzania firmą

Jeśli nasza firma nie jest dużą, a używanie samochodu ogranicza się do osoby właściciela lub jednego wspólnika, to monitoring samochodowy nie zmniejszy w żaden sposób kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jednak w firmach, gdzie skład pracowników jest znacznie większy, to warto przemyśleć decyzję o wdrożeniu systemu, w którym główną rolę będzie pełnić lokalizowanie GPS.

Monitoring floty w Twojej firmie

System polegający na monitorowaniu samochodów wykorzystywanych przez pracowników nie jest skomplikowanym w użyciu. Głównymi elementami, na które składa się lokalizacja pojazdów są pozycjonery. Ich praca opiera się na sygnałach satelitarnych (tzw. GPS) oraz internetowej sieci, która odpowiada za nieprzerwane połączenie między samochodem, a osobą odpowiadającą za pojazd (mp. właściciel firmy lub osoba dyspozytora).

Wszystkie pozycje samochodów są wówczas w pełni jawne. Dostępne na mapach w formie cyfrowej (podobieństwo do nawigacji satelitarnej w zwykłych samochodach), a cały ruch i pozycja może być śledzona na ekranach każdego urządzenia, pod warunkiem, że posiada ono połączenie z internetem. Nie musi to być wyłącznie komputer stacjonarny czy laptop. Specjalna aplikacja pozwoli właścicielowi firmy sprawdzić swój samochód nawet w własnym smartfonie. Jej uruchomienie jest proste – wystarczy skorzystać z własnych danych dostępowych. Nie musimy tracić pieniędzy na zaawansowany program komputerowy.

Jak działa lokalizacja GPS?

Lokalizowanie GPS wszystkich pojazdów będących na stanie firmy polega na wysokiej dokładności. Szczegółowe parametry są znaczące pod względem kosztów związanych z eksploatacją, ale także dla ogólnego bezpieczeństwa. Możliwa jest sytuacja, w której pracownik może stracić samochód (kradzież). Każda anomalia na trasie (wypadek, nieplanowany zjazd) może być szansą na szybką reakcję, która zapobiegnie groźnym sytuacjom. Takie zdarzenia mogą być powiązane z wartością przewożonego ładunku.

W takich wypadkach brak kontaktu z kierowcą może być wykorzystane do szybkiej pomocy od zawiadomionych służb ratowniczych lub policji. Warto pamiętać, że lokalizacja GPS jest co prawda uważaną za główną funkcję systemów odpowiedzialnych za monitoring floty samochodowej, ale może być wykorzystana do cięcia kosztów w działalności firmy. Dodatkowa oszczędność dla firmy wiąże się z szerokimi możliwości systemów, jak przykładowo porównanie poziomów zużycia paliwa z kilometrami na licznikach.

Może Ci się również spodoba

Shares