Skanowanie 3d: na czym to tak właściwie polega?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o innowacyjnej technice, jaką jest niewątpliwie skanowanie 3D. W sieci dostępne są niezliczone przykłady rezultatów zastosowania tejże techniki – od najmniejszych, kilkucentymetrowych przedmiotów, przez skanowanie elewacji, aż do trójwymiarowego odwzorowywania całych budynków, nie wyłączając tych o złożonej strukturze.

Czym jest skanowanie 3D?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, czym właściwie jest skanowanie 3D. Najogólniej mówiąc terminem tym określa się metodę przenoszenia rzeczywistych obiektów do postaci modeli cyfrowych. Za pomocą skanera 3D zostają pobrane dane geometryczne skanowanego obiektu. Dane, które w dalszej kolejności są przetwarzane przez odpowiednie oprogramowanie komputera. Dzięki temu z kilkudziesięciu (a czasem nawet kilkuset) milionów współrzędnych możliwe jest stworzenie modelu 3D, stanowiącego niezwykle precyzyjne odwzorowanie rzeczywistego obiektu.

Skaner 3D. Krok po kroku.

Pierwszym krokiem jest laserowe skanowanie obiektu. Stałe połączenie lasera z komputerem daje możliwość monitorowania przebiegu skanowania, ponieważ jego efekty cały czas będą generowane na ekranie. W wyniku skanowania laserowego powstają miliony rozmieszczonych przestrzennie punktów (tzw. Chmura Punktów).

W dalszej kolejności możliwe jest połączenie tych punktów w całość i wygenerowanie z nich trójwymiarowego modelu. Z Chmury Punktów wyodrębnia się poszczególne elementy (np. elewacje budynków, jeśli skanowanym obiektem jest właśnie budynek), którym nadaje się fizyczne atrybuty.

Taka drobiazgowa obróbka docelowo ma skutkować powstaniem modelu, który z nieosiągalną dla innych metod dokładnością odwzorowuje istniejący stan skanowanego obiektu. Dalsze przetwarzanie modelu zależne jest od potrzeb. Możliwe jest ograniczenie się do tradycyjnej dokumentacji technicznej, z drugiej strony można również wyposażać modele w szczegółowe tekstury, dzięki którym nabierają one cech fotorealistycznych. W internecie znajdziesz wiele modeli wygenerowanych przy pomocy skanowania 3D, które do złudzenia przypominają odwzorowywane obiekty.

Więcej na inwentaryzacja3d.pl

Konkurencyjne metody odwzorowywania modeli nie mają szans.

Dotychczas trójwymiarowe odwzorowywanie istniejących obiektów było czynnością żmudną, wymagającą sporo zachodu i jeszcze więcej czasu. Skanowanie 3D znacząco skróciło ten proces. W przypadku niewielkich obiektów tworzenie Chmury Punktów zajmuje nie więcej niż kilkanaście sekund!

Toteż nie może dziwić, że w skanerach 3D upatruje się przyszłość wielu najróżniejszych branż. Wystarczy wymienić obok siebie takie jak: architektonika, protetyka, produkcja gier i filmów. A to ledwie kilka pierwszych z brzegu przykładów!

Może Ci się również spodoba

Shares